• +31 6 85499422
  • support@vodiptv.net

IPTV Hakkında 3 Mit 3 Gerçek

IPTV Hakkında 3 Mit 3 Gerçek

Dünya genelinde IPTV dağıtımları hızlandıkça, bu konuyala alaklı meraklarda artmaktadır. Internet Protokollü TV (IPTV) ile ilgili bilinenen yaygın yanlışlardan bazılarını ortadan kaldıracağız. IPTV ile ilgili bazı hatalı teknik bilgiler varsayımlara odaklanmaktadır.

Efsane: IPTV, İnternet TV, dosya indirme ve podcast ile aynı şekilde İnternet üzerinden video dosyaları gönderiyor.

Gerçek: IPTV, televizyon ekranında, tıpkı yayın yapan TV veya kablo gibi tüketicilere görünür. Podcast, video içerikleri vb. durumlar çeşitli durumlarda düşük kalitede, sınırlı hızda tüketicilere gönderilir. IPTV ise doğrudan kişiye özel yayın sunar. Bu bir video paylaşımı gibi işlem değildir. Bu, iptv hakkında bilinen en temel yanlış anlaşılmasıdır.

Açıklama: IPTV normal yayınları kişiye özel üretilen içerik doğrudan tüketicinin cihazına iletilmektedir. IPTV kanalları Web üzerinden GÖNDERİLMEZ. Bunun yerine, telekomünikasyon taşıyıcılarına ait özel olarak inşa edilmiş özel IP (internet protokolü) ağları üzerinden gönderilirler. Web üzerinden paylaşılan içerikler genelde paket kaybına, internet hızına bağlı olarak kalite kaybı, çeşitli yasak ve engeller barındırabilir. Fakat IPTV bu tür bir web browser gibi çalışmadığı için bu tür engellerden muaftır. Ayrıca web browser üzerinden kullanmak isteyenler için bunun için web ara yüzü de sunmaktayız. Fakat bunda da paketler browser tarafından çözülür.

Ulaşılabilir IPTV

IPTV, İnternet’in kullandığı temel protokolleri kullanır. Bu, bir TV programı bir yere ulaştığında, standart İnternet teknikleri kullanılarak içerik sahibi tarafından izin verildiği sürece saklanabildiği, yeniden oynatılabileceği, kopyalanabileceği ve yeniden iletilebileceği anlamına gelir. Ayrıca, IPTV özellikli cihazların Internet protokolü üzerinden de taşınan diğer hizmetleri barındırabileceği anlamına gelir.

IPTV çok kısa bir sürede kavramdan gerçeğe dönüştü. Son birkaç yıl içinde, servis sağlayıcılar farklı ses ve veri ağlarını IP tabanlı tek bir hizmet dağıtım ağında birleştirmiştir. IPTV gibi çığır açan bir hizmet sunmak için tamamen yeni yazılım, yonga setleri, set üstü kutular, kodlayıcılar, ağ erişim donanımı ve bileşenleri geliştiren karmaşık ve sofistike bir teknoloji şirketi ekosistemi gerekir.

IPTV Hakkında 3 Mit 3 Gerçek

Efsane: IPTV, internet üzerinden dolaştığı için normal TV’den daha az güvenlidir.

Gerçek: IPTV içeriği, bilgisayar korsanlarının saldırıları altında kablo, uydu veya karasal şifreli ödemeli TV’den çok daha güvenlidir. Internet Protokolü teknolojisinin ve iki yönlü set üstü kutusunun kullanılması, kimlik doğrulama mesajları, onaylar ve şifre çözme kodları dahil olmak üzere güvenlik mesajlarının IPTV set üstü kutusuna ve IPTV set kutusundan birden çok hedefe kolayca gider. Kısaca bir şifreleme mekanizması içerir. İPTV hakkında korsan saldırılara mağruz kalınır varsayımsaları aslı astarı olamayan büyük yanlış anlamalardan bir tanesidir.

IPTV Hakkında 3 Mit 3 Gerçek

Açıklama: Yetkisiz erişmek isteyenleri ödemeli TV hizmetlerini izlemesini engelleyen mevcut güvenlik sistemlerine Koşullu Erişim (KE) sistemleri denir. Başlangıçta bu sistemler, bir izleyicinin belirli bir içeriği görüntüleme haklarına sahip olup olmadığını sorgular. Bu sistemler uydu sistemli için de gereklidir. Fakat bu sistemler fiziksel kart aracılığı ile yapılır.

Bu tür bir sisteme yönelik olağan ticari hacker saldırısı, kart, çip veya set üstü için bir “klon”, “kopya “oluşturulmasını ve ardından bu “yetki sahibi olmuş bu hacker” alıcının kopyalarının dağıtılmasını gerektirir. Ardından bu hacker tarafından klonlanmış bu fiziksel kartlar dağıtılır ve bu kartların hacklenip dağıtılması sonucunda bu kartların iptal edilmesi gibi bir imkân yoktur. Çünkü bu kartlar farklı kişilerce de kullanılır ve diğer kişiler ücretini ödeyerek bu kartın sahibi olmuştur. Bu nedenden dolayı IPTV kullanımı dijital olarak çift yönlü şifreleme içerdiği için karşı taraftan sadece doğrulama yapılan kişiye gönderildiği için standart televizyon hizmetlerinden daha da güvenlidir.

Efsane: IPTV ile televizyonlar arasında net bir fark yoktur.

Cevap: IPTV size hem dilediğiniz içeriği izlemeye hem canlı yayınları, spor yayınlarını ve özel etkinliklerde olan canlı yayınları izleyebilme imkânı sunar hem de her türlü içeriği durdurup daha sonra izleme fırsatı sunar. Bir içeriği bir süre izledikten sonra duş alıp, sonrasında devam bile ettirebilirsiniz. Sadece bunlarla sınırlı kalmayıp TV dışındaki cihazlar ile de rahatça seyrebilirsiniz.

İPTV Yayın İçerikleri Nelerdir?

IPTV herkese aynı yayını göndermeyip kişiye özel paketler ile kişinin istediği içeriği kişilere göndermektedir. Bu nedenden dolayı kişiye özel içerik gönderdiği için canlı yayın harici diğer içeriklere de ulaşabilirsiniz.

Canlı TV: Dizileri, filmleri, TV şovlarını, spor yayınlarını hatta belgeseller ve özel etkinlikleri yayın zamanında canlı olarak izleyebileceğiniz IPTV seçeneğidir.

Sarılabilir içerikler: TV üzerinden yayınlanan içerikleri daha sonra da dilediğiniz gibi izleyin. Böyle zamanınızı kendiniz dizayn edersiniz. Belirlenen saatte yayınlanacak TV programı belirlemez.

VoD yani isteğe bağlı video: IPTV üzerindeki dilediğiniz içeriği dilediğiniz vakit izlemenize olanarak sağlar. Dilediğinizi dilediğiniz zaman ve dilediğiniz yerde özgürce izleyebilmenize olanak sağlar.

İPTV ile Seyir Zevkinize Ufak Dokunuşlar

Ulusal yayınlara sadece televizyon dan ulaşılabilir ve tvden izlemeniz gerekli. İPTV de o zorunluluğunuz yoktur. Çünkü IPTV yayınları mobil aygıtlar, laptop ve diğer her tür bilgisayar tarafından da izlenebilir. IPTV için zaten yeterli bir işlem gücüne sahiptir. Ufak yapı kimisi için avantajken kimisi için bir dezavantaj olabilir. Çünkü salonda geniş bir odada rahatça izlemek varken 4.7 ”bir iPhone ekranından izlemek kişiyi tatmin etmeyebilir. Bunun dışında IPTV izlemek için gereken da kullanılabilir. Buna masaüstü, dizüstü ve MAC aygıtları da dahildir.

Mobil cihaz olan telefon ve tabletlerin ekran yansıtma teknolojileri ile kullanım özelliği olduğu için ekran yansıtma teknolojileri ile bilgisayarlarda kullanabilmeniz pozitif bir yönüdür.

Bilgisayarlar ve telefonlar IPTV izlemek için ek bir donanım gerektirmez. Fakat bazı güç bakımından yetersiz SmartTV’ler ve normal TV cihazları için set üstü cihazlar gerekebilir. Bunlar doğrudan IPTV için tasarlanan set üstü cihazları, normal set üstü cihazları ve Android tabanlı set üstü cihazları olabilir. Kısaca IPTV’nin geleneksel TV cihazlarına göre çok fazla artısı vardır ve aradaki fark ciddi boyuttadır.

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı Git
Translate »
1
Merhaba, Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by