• +31 6 85499422
  • support@vodiptv.net

IPTV Nasıl Kullanılır?

IPTV Nasıl Kullanılır? Televizyon aboneliklerin günden güne pahalı olması, spor paketlerinin ek ücrete tabii tutulması, Netflix gibi isteğe bağlı içerikleri sağlayan şirketler piyasada yerini aldıkça insanlar IPTV üzerine yoğunlaşmaktadır.

IPTV yeni gelişen bir piyasa olduğu için rekabet nedeniyle hem uygun fiyat hem de en iyi deneyimi kullanıcılara sunmaktadır. Bu nedenden dolayı günden güne insanlar IPTV üzerine yoğunlaşıyor. Bu nedenden dolayı insanların aklında hangi cihazlar ile çalışabildiği hakkında sorular canlanmaktadır.

IPTV hizmetleri uygun fiyatlı olmasına rağmen hem dilediğiniz canlı yayını izlemenize olanak sağlar, hem IPTV hizmeti üzerindeki dilediğiniz filmi sarma ve durdurma seçenekleriyle video izler gibi izleyebilir, dilediğininiz içeriği durdurabilir ve aynı fiyatın içinde Spor içeriklerini rahatlıkla izleyebilirsiniz. Eğlence içeriği geniş olduğu ve cihaz seçeneklerinin geniş olması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir.

IPTV Hangi Cihazlar ile Kullanılır?

İlk olarak akıldaki klasik soruları cevaplayarak başlayalım.

Otel, hastane veya konut mülkünde tv hizmetlerinin sağlanması için popüler bir çözümdür.

Terim Olarak İnternet Protokol Televizyonu (IPTV)

Internet Protokolü televizyonu (IPTV), geleneksel karasal, uydu sinyali ve kablolu televizyon formatları aracılığıyla iletilmek yerine, LAN veya internet gibi paketler aracılığı ile bir ağ üzerinden internet protokol paketleri kullanılarak tv hizmetlerinin iletildiği bir sistemdir. Kısaca mailin iletildiği gibi, yazışmalar yaptığınız ya da YouTube’da gezdiğiniz gibi aynı protokol ile her şey yapılabildiği gibi TV de izlenebilmektedir.

IPTV hizmetleri temel olarak üç ana gruptan oluşur:

İsteğe bağlı içerikler: Normal televizyon yayınlarında bir canlı akış vardır ve tüm alıcılar yada izleyicilere aynı içerikler gönderilir. Ancak isteği bağlı videoda kişi kendi izlemek istediğini VoD kaynağı içerisinde IPTV hizmetinin sağladığı tüm içerikleri izleyebilir.

Sarılabilir içerikler: Televizyon üzerindeki normal akıştaki televizyon yayınlarını kayıt eder ve daha sonra da izlenebilmesine, durdurabilmesine, ileri veya geri sarılıp haftalar sonra bile kalınan yerden izlenebilmesine olanak sağlamaktadır.

IPTV Nasıl Kullanılır?

Canlı yayın: Canlı yayınlar için genelde dünya çapında yayınlanan önemli etkinlikler ve spor içerikleri gibi canlı yayınları içerir.

IPTV ile normal televizyon hizmetine ek bünyedeki dilediğiniz içeriği seyredebilir, sarabilir hatta durdurarak video izler gibi izleyebilir hatta canlı yayınları da kaçırmadan izleyebilirsiniz.

Bu servisler, ses, video ve kontrol sinyallerini taşımak için IP protokolünü kullanarak bir ağ üzerinden dağıtılır, akıllı TV’lere, medya oynatıcılara, set üstü kutulara, mobil cihazlara, dizüstü bilgisayarlara, mac’lara ve diğer istemcilere güvenli bir şekilde teslim edilir. Halka açık İnternet üzerinden ise videoların aksine, IPTV dağıtımları ile ağ güvenliği ve performansı, profesyonel bir deneyim sağlamaktadır.

IPTV Hangi Cihazlar ile Çalışır?

  • Akıllı TV
  • Mobil Cihazlar (telefon ve tablet)
  • Set üstü kutuları
Akıllı TV

Akıllı TV’ler ucuza mal edilmek istendiği için içerisindeki gerek işlem birimi gerek de görüntü işleme birimi güçlü değildir. Bu nedenden dolayı SmartTV yani akıllı televizyonlar hem IPTV üzerinden verileri alıp hem de işleyerek ekrana yansıtma konusunda yetersiz kalabilir. Bu nedenden dolayı IPTV izleyebilmek adına SmartTV alt yapısını izlemenizi önermiyoruz. Fakat yine de IPTV izleyebilmenize olanak sağlayabilmektedir. Bunu bilmenin en iyi yolu denemektir.

Mobil Cihazlar

IPTV izlemenin en rahat yollarından birisinin mobil cihazlar olmasının sebebi ise IPTV için başka bir cihazdan yardım almanıza gerek kalmamasıdır. IPTV akışı için zaten fazlasıyla güçlü bir işlem birimine sahiptir. Ayrıca dokunmatik yapısı ile rahat bir deneyim sunabilir. Fakat ekranlarının küçük olması bir dezavantaj sayılabilir. Çünkü salondaki büyük bir televizyondan rahat bir IPTV izlemek ile iPhone üzerinden IPTV izlemek arasında fark vardır. Ek bir cihaza sahip olmadan IPTV izlemenize olanak sağladığı gibi ayrıca IPTV’yi bu cihazlarda izlemek üzere yapılan kurulum aşamaları kısadır. Neredeyse tamamen ayarlanmış mobil uygulamalar mevcuttur.

Mevcut cep telefonu veya tableti kullanarak ekran yansıtma işlemini tercih ederseniz açık kaynak kodlu Android cihazlar bunun için daha iyidir. Çünkü ekran yansıtmalarında kullanabilecek ek cihazlar oldukça ucuzdur. Fakat iPhone cihazlar için biraz fazla pahalı olabilir. Belki iPhone için direk set üstü kutulardan tercih etmek isteyebilirsiniz. Yine de yansıtma sizin için kesin çözüm olmayabilir. Çünkü elbette bir set üstü cihaz ihtiyacınız olacaktır.

IPTV Nasıl Kullanılır?
Set Üstü Kutuları

SmartTV veya mobil cihazlar ile karşılaştırıldığında Set üstü kutular tek işi yapmak için tasarlanmıştır. Oda size medya aktarmak! Sizin için sayabileceğimiz oldukça fazla set üstü cihaz var. Bu nedenden dolayı bu tercihi sizlere bırakıyoruz. Set üstü cihazlarda genelde farklı seçenekler vardır. Bunlar Genel Android kutuları, IPTV hazır set üstü kutuları ve hibrit Android TV’ler.

Her üçü için ortak olan, tak ve kullan kullanım kolaylığı, akışa odaklanan kullanıcı arayüzleri, geniş eğlence içeriği, kullanıcı dostu olmaları ve daha önce listelenen cihazlara kıyasla üstün performanslarıdır. Bu kutuları ayarlamak, HDMI aracılığıyla TV’nize bağlamak ve gücü takmak kadar kolaydır.

IPTV Nasıl Kullanılır?
Android Kutuları

Linux alt yapılı Android işletim sistemini kullandığı için telefon veya tabletinize fazlaca benzeyebilir. Sadece IPTV desteği vermekle kalmaz ayrıca oyun oynayabilir, ofis uygulamaları çalıştırabilir ve telefonunuz ile yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz.

IPTV Hazır Set Üstü Kutuları

Bir Linux alt yapısı ile IPTV için özel hazırlanmış, uygun arayüz ve kolay kuruluma sahip cihazlardır.

Share

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı Git
Translate »
1
Merhaba, Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by