• +31 6 85499422
  • support@vodiptv.net

IPTV Hizmet Türleri Nelerdir?

Çevrimiçi akış hakkında konuşurken, karşılaştığımız birçok terim var, IPTV bunlardan biri. Kablo veya uydu TV gibi geleneksel yayın metotlarından internet tabanlı akışa paradigma kayması yaşıyoruz.

İnsanlar, artık standart yayın akışlarının aksine dilediğini içeriği ve yapımı kendisinin seçip izleyebileceği bir seçenek arıyor. Ayrıca da geleneksel yayınlardaki yapımları da kaçırmak istemeyebilirler. IPTV ise işte tam burada devreye giriyor.

IPTV’nin tam olarak ne olduğuna, nasıl çalıştığından kısacak bahsederek; mimarisine, IPTV hizmetlerinin türlerine ve IPTV’nin geleceğini sizlerle inceleyeceğiz.

IPTV’nin geleneksel TV’den farkını anlamak için, geleneksel TV yayınını IPTV ile karşılaştıralım

Kablo bağlantıları ve uydular, kullanıcıların belirli sinyal bandı içindeki belirli kanalları “ayarlamasına” olanak tanır.

IPTV, kullanıcıların set üstü kutusuna TV yayınını iletmek için İnternet protokolü (IP) tabanlı ağ kullanır. İnternet ağları, e-posta, web siteleri ve diğer İnternet tabanlı hizmetleri sunan mantık aracılığıyla yayın içeriği sunarak kablo ve uydudan farklıdır. IP veya İnternet Protokolü, internet ağına bağlı cihazlar arasında veri paketlerini aktarmak için kullanılan dildir.

Tüketiciler TV Şovları talep ediyor ve alıyor ve Video içeriği izleyiciye kablo veya uydu yerine İnternet Protokolü (IP) tabanlı ağlar üzerinden iletiliyor. İçeriğin gerçek zamanlı olarak yayınlandığı kablo veya uydudan farklı olarak, bir iletimde ve modeli unutma, IPTV, programlamayı iletim sonunda sunucularda saklayabilir ve kullanıcıların içeriği istedikleri zaman İnternet üzerinden istemesine olanak tanır.

Tüketiciler çeşitli TV yayınları ve yapımlarını arzu edebilir ve izleyebilir. Çünkü video içeriği kullanıcıya kablo veya uydu yerine internet bağlantısı üzerinden iletilmektedir. IPTV geleneksel kanallardaki canlı yayınları bile sürekli kayıt ederek aylar sonra bile yeniden izlenmesine olanak sağlayabilir. İstediğiniz içeriği seçerek izledikten sonra yarıda kesip aylar sonra bile devam etmenize de olanak tanımaktadır.

IPTV Mimarisine İyice Göz Atalım

Servis sağlayıcının ağ mimarisine bağlı olarak, IPTV dağıtımı için düşünülebilecek iki ana IPTV mimarisi türü vardır: merkezi ve parçalı halde.

Merkezi mimari modeli nispeten basit ve yönetimi kolay bir yoldur. Tüm medya içeriği merkezi sunucularda depolandığından, kapsamlı bir içerik dağıtım sistemi gerektirmez. Merkezi mimari, nispeten küçük VOD hizmeti dağıtımı sağlayan, yeterli işlem gücü ve internet bant genişliğine sahip ve verimli bir içerik dağıtım ağına (CDN) sahip bir ağ için iyidir.

Parçalı yani dağıtılmış mimari, merkezileştirilmiş model kadar ölçeklendirilebilir, ancak daha geniş bir sunucu ağını yönetmek için gerekli olan bant genişliği avantajlarına sahiptir. Bu nedenle, nispeten büyük bir sistem kurmayı planlayan servis sağlayıcıları, başlangıçtan itibaren dağıtılmış bir mimari modeli uygulamaktadır. Dağıtılmış mimari, multimedya içeriklerinin servis sağlayıcının ağı üzerinden etkili dağıtımını artırmak için akıllı ve sofistike içerik dağıtım teknolojileri gerektirir. Aktarım sırasında herhangi bir problem olmaması adına aynı içerikler farklı lokasyonlar üzerinde farklı sunucularda barınabilmektedir.

IPTV hizmet türleri

İsteğe bağlı video: Geleneksel yayında içerikler aynı anda tüm izleyicilere gönderilir. Fakat isteğe bağlı videoda kişi kendi izlemek istediğini kendisi belirler ve medya kitaplığından dilediği yapımı veya videoyu izleyebilir. Bu nedenle her kullanıcıya ayrı ayrı aktarılmaktadır. Bu yönü ile Netflix ve buna benzer pek çok içerik sağlayıcısına benzemektedir. Fakat daha fazla ek özellik barındırdığından dolayı bunlardan daha da avantajlıdır.

Sarılabilir içerikler: Buradaki fark ise normal televizyon yayınına göre canlı yayınları daha sonra da izleyebilmenize olanak sağlar. Böylelikle dilediğini zaman geri sarıp kaçırdığı yeri izleyebilir. Böylelikle bulunduğu ortamda dikkat dağıtan herhangi bir unsurun etkisi de geriye sarma özelliğinden dolayı ortadan kalkmış olur.

Canlı yayın: Bazı kullanıcılar IPTV yayınına geçtikten sonra geleneksel televizyon yayınlarında yayınlanmakta dizileri kaçırabileceğini düşünür. Hem spor yayınlarını izleyebileceğiniz gibi hem de dilediğiniz programı veya yapımı canlı olarak izleyebilirsiniz. Yani IPTV ile dilediğiniz gibi sarabilir, istediğinizi izleyebilir ayrıca canlı yayınları kaçırmadan izleyebilirsiniz.

IPTV Hizmet Türleri Nelerdir?

IPTV’nin Geleceği

IPTV son birkaç yıldır sürekli bir büyüme yolunda. Dünya çapında IPTV abonelerinin toplam sayısı 130 milyonu geçti. Avrupa ve Asya, toplam abone sayısı bakımından önde gelen bölgelerdir. Ancak hizmet gelirleri açısından, Avrupa ve Kuzey Amerika, Çin ve Hindistan’da kullanıcı başına düşük ortalama gelir nedeniyle, en hızlı büyüyen (ve sonuç olarak en büyük pazarlar) Avrupa ve Kuzey Amerika pazarları olmaktadır.

Zion Market Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, küresel IPTV pazarının, 2015 yılında, 2016 ile 2021 arasında 34,67 milyar ABD dolarından 2021’de 93,59 milyar ABD dolarına ulaşması için yaklaşık%18,01’lik bir büyüme bekliyor.

İnternetin ve interneti destekleyen ürünlerin artması ayrıca internet alt yapılarının güçlenmesi ile birlikte IPTV’nin kullanımını daha da fazla arttıracaktır.

Henüz internet ile haşır neşir olmayan ve eski televizyonlara sahip kişiler IPTV ile tanışmadığı için geleneksel TV yayınlarını kullanmaya devam etmektedir.

IPTV Hizmet Türleri Nelerdir? link

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı Git
Translate »
1
Merhaba, Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by