• +31 6 85499422
  • support@vodiptv.net

İPTV nedir ve VOD IPTV nasıl Çalışır?

IPTV Nasıl Çalışır?

IPTV dünyanın gündemine henüz yeni yeni oturmaya başlayan bir terim. Bunun nedeni normal yani geleneksel televizyon yayınlarına oranla daha fazla seçenek sunmasıdır. Bunlar sarma özelliği, istediğin içeriği izleme özelliği ve geleneksel yayınlardaki naklen izleme seçeneği. Hem normal televizyon hizmeti hem dilediğinizi izleme hizmeti hem de yarım kalmış içeriğe aylar sonra dönüp izleme seçeneği sunulmasından dolayı dünyada hızla yayılmaktadır.

IPTV Nasıl Çalışır?

Dünyada müthiş bir hızla yayıldığı gibi ülkemizde de yayılmaktadır. Büyük ihtimalle yakın gelecekte her kes bu tür televizyon hizmetlerini kullanmak zorunda kalarak geleneksel TV yayınlarından uzaklaşacak. Çünkü IPTV ile internetin olduğu her cihazda dilediğiniz içeriği, dilediğiniz kanalı izleyebilmeniz mümkün. İnternet desteği olmayan televizyonlarda ise çeşitli set üstü aygıtları veya TV kutuları ile izleyebilmek mümkün.

Neler Öğreneceksiniz?

·                   IPTV Nedir?

·                   IPTV Nasıl Çalışır?

·                   IPTV’nin Geleceği

Peki IPTV nedir?

İnsanlar boş zamanlarını değerlendirmek, ilginç filmler, diziler ve belgesel gibi çeşitli içerikleri izlemek adına televizyon kullanıma başlamıştır. Fakat televizyonda sadece bir akışla yayınlanan içerikler izlenebildiği ve televizyona özel olarak, yayını izlemek için geliştirilmiş yüksek güç tüketen cihazlar nedeni ile sadece televizyon ve kısmen monitörlerde kullanılmaktadır.

IPTV Nasıl Çalışır?

Televizyonların zaman içerisinde aşırı reklam uygulaması, artan telif fiyatları nedeni ile çeşitli içerikleri yayınlanmaması, erişimin yalnızca televizyondan olması nedeni ile IPTV çözümlerine yönelmişlerdir.

IPTV, internetin canlı veya isteğe bağlı TV programları ve Videolar sunmak için kullanıldığı İnternet Tabanlı Protokol Televizyonu anlamına gelir . IPTV, dijital televizyon hizmetinin geniş bant veya internet bağlantısı aracılığıyla internet protokolü teknolojisi ile aboneye verildiği bir sistemdir.

YouTube veya Netflix gibi sitelerde veya uygulamalarda milyonlarca kullanıcı tarafından erişilen dijital videodan biraz farklıdır. Ayrıca standart kablo veya uydu bağlantısının aksine, IPTV’de birden cihazda tek abonelik üzerinden kullanılabilir durumdadır.

İPTV Nasıl kullanılır?

IPTV, internette gezinmeye benzer şekilde tarayıcıdan gezinti yapmaya çok yakından benzer. Yalnızca görüntüleyiciye videoları iletmek için bir iletim mekanizması olan IP (Internet Protokolü) kullanır. İzleyici herhangi bir TV programını tıklandığında veya video istediğinde, farklı kaynaklardan (sunucular) gelen video veri paketlerine bölünür ve internet üzerinden gönderilir. Video sunucuları ise üst düzey fiber altyapısı ve güçlü donanıma sahiptir. Bu nedenden dolayı siz ve sizin gibi diğer abonelere aynı anda kesintisiz bir yayın yapabilmekte.

IPTV sistemleri özel bir programla çalışabildiği gibi Chrome, Firefox vb. tarayıcılar yardımıyla da doğrudan tarayıcı üzerinden izlenebilmektedir. Bu özelliği IPTV ile televizyonu ayıran en önemli özelliklerdendir.

Bizim gibi bazı IPTV hizmetleri dilediğiniz filmi, diziyi ve belgeseli izleyebileceğiniz hizmeti de sizlere sunmaktadır. Böylelikle TV yayınından bağımsız dilediğiniz yapımı seçerek doğrudan onu reklamsız bir şekilde izleyebilirsiniz. Bu özellik ile IPTV klasik televizyonlardan ayrılır.

Belirli bir programda bir yayın sırasını izlemek yerine, IPTV hizmeti ile isteğe bağlı video (VOD) veya sarabileceğiniz içerik sunar.

IPTV için Set Üstü Kutusu (tv kutusu) Gerekli Mi?

Çoğu TV’de IPTV bulunmadığından, hatta internet bağlantı seçeneği bulunmadığından İnternet bağlantınız üzerinden aldıklarınızı TV’nizin okuyabileceği bir biçime “çeviren” bir set üstü kutuya ihtiyacınız olabilir. Set üstü kutuları tv kutusu, tv box, android tv kutusu gibi şekillerle de geçmektedir.

Diğer yandan, bilgisayarınızın IPTV izlemek için hiçbir şeye ihtiyacı yoktur. Bir hizmete kayıt olduktan sonra, IPTV hizmetimize erişerek dilediğiniz içeriğe özgür şekilde doğrudan erişebilirsiniz.

Dolayısıyla, ekranınızı TV’nize yansıtabilirsiniz, IPTV’yi tv kutusu olmadan da izleyebilirsiniz.

Normal Televizyonlar IPTV Üzerinden İzlenebilir mi?

Buna hibrit IPTV de diyebiliriz. Normal televizyon programlarında beğendiğiniz ve takip ettiğiniz içerikleri kaçırmamanız adına kafanızdaki bu problemleri çözmek için IPTV’ye karma yani hibrit bir yaklaşım sergiliyoruz.

Hybrid IPTV, geleneksel TV servislerini IPTV tabanlı servislerle birleştirir. En büyük avantajı hem geleneksel TV servislerini izleyebilir ya da modern IPTV’i aynı IPTV üzerinden tek bir kutuda, cihazda ya da set üstü cihazında kullanabilirsiniz.

IPTV Nasıl Çalışır? IPTV Nasıl Çalışır?

IPTV için 3 farklı çalışma türü vardır.

İstek Üzerine Video (VOD)

VOD yani istek üzerine video içeriği tam olarak adı gibidir. Dilediğiniz, duyduğunuz ve izlemek istediğiniz içeriği doğrudan açarak izlemenizdir. Sunulan tüm içerikleri dilediğiniz gibi izleyebilmeniz mümkündür.

Sevdiğiniz türler hakkında yapımları araştırır sonra aratır ve izlemeye başlarsınız. Bu kadar basit.

Sarılabilir Medya

Artık birçok yayın ağı buna izin vermekte. Fakat IPTV üzerinde dilediğiniz gibi kaçırdığınız kısımlara geri sararak o kısmı izleyebilir ve filmin kalanını izlemeye devam edebilirsiniz.

Sarma izni olan medya sağlayıcıları ve VOD arasındaki önemli fark, paylaşılan saklama ömrünün sınırlı olmasıdır. Normal medya sağlayıcılarında geri dönüp birkaç yıl önce kaçırdığınız bir şovun bir bölümünü izleyemezsiniz. Fakat VOD size bu imkânı sunmaktadır. Yapım yayınlandıktan sonra da dilediğiniz gibi açıp doğrudan izleyebilirsiniz.

Canlı IPTV IPTV

Tıpkı TV yayını izler gibi IPTV’de de aynı şekilde canlı yayınları izleyebilirsiniz. Eğer bir IPTV izliyorsanız bunu genelde geleneksel medyadaki sevdiğiniz içerikleri seyrederken veya spor etkinliklerini izlerken tercih edersiniz.

Bir IPTV üzerinden aktarım yapmanın dışında geleneksel medyanın aynısıdır.

IPTV Geleceği

Grand View Research, pazarın 2025 yılına kadar 117 milyar doların üzerinde olacağını tahmin ediyor. Kullanıcı talebindeki artış ve internet ağındaki gelişmeler bu büyümeyi destekleyecek.

Bu büyümenin bir kısmı şimdiden başladı.

Büyük medya sağlayıcıları Netflix, Amazon Prime ve diğer isteğe bağlık video içeriği sunan sağlayıcılar rekabet etmek için yeni yayın hizmetleri sunmayı planlıyor. Dahası geleneksel TV sağlayıcıları çeşitli özel uygulamalar aracılığıyla zaman kaydırmalı medyaya izin veriyor. Kablo sağlayıcıları bile abonelerinin telefonlarından izlemesine izin veriyor.

Kısaca IPTV sektörde güzel bir değişim başlattığı gibi henüz IPTV rahatlığını ve konforunu yakalaya bilecek bir yayın türü bulunmamakta.

Post comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Yukarı Git
Translate »
1
Merhaba, Nasıl yardımcı olabilirim?
Powered by